В мире Новости

Що чекає Євросоюз в 2015 році?

Що чекає Євросоюз в 2015 році?


Голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер дав інтерв’ю «Німецькій хвилі» (DW) в якому розповів про своє бачення головних проблем, що стоять перед Євросоюзом у новому році. Говорячи про майбутні зміни в 2015 році він заявив: «Всі ми відчуємо свіжий вітер, але це явно буде не шторм». Єврокомісія планує надати новий імпульс розвитку ЄС і в першу чергу зосередитися на створенні нових робочих місць та реалізації оголошеної програми інвестицій в розмірі 315 мільярдів євро. «Оптимізація держбюджетів також залишиться однією з найважливіших тем», — підкреслив Юнкер, закликавши не мати надмірних сподівань стосовно європейських країн, які перебувають в економічній кризі, таких як Франція чи Італія.

За прогнозами економістів Єврокомісії, в 2015 році єврозону очікує більш ніж скромне зростання економіки — 1,1 відсотка. Розвиток в окремих країнах ЄС, як і раніше, буде сильно відрізнятися. У Німеччині справи йдуть досить непогано, в той час як іншим країнам єврозони, швидше за все, загрожує стагнація. DW нагадує, що єврокомісар з питань фінансів Юрки Катайнен заявив: «Ситуація в економіці і на ринку праці відновлюється повільніше, ніж хотілося б».

Європейський Центробанк (ЄЦБ) також продовжить в 2015 році боротьбу з наслідками боргової кризи і млявого зростання економіки. «Ризики переважають», — йдеться в недавньому аналітичному звіті ЄЦБ. Найбільше Центробанк стурбований надмірно низьким рівнем інфляції. Банк готовий серйозно наповнити ринки грошима, проте до цих пір неясно, коли саме необхідно піти на цей крок. На цьому, зокрема, активно наполягає Італія, а Німеччина, як зазвичай, закликає до дуже стриманої грошової політики.

Продовжуючи тему економічних проблем, Жан-Клод Юнкер заявив, що криза євро, яку багато хто в Європі порахували вже подоланою, може знову вибухнути в 2015 році, причому ще більш масштабно. Якщо на дострокових парламентських виборах у Греції переможе ліворадикальна партія СІРІЗА, яка лідирує за результатами соцопитувань, то довіра фінансових ринків буде грунтовно підірвана. «Греки відмінно розуміють, які наслідки мав би хибний результат виборів», — висловив сподівання голова Єврокомісії.

DW призводить більш детальний аналіз, наданий інвестиційним банком Goldman Sachs: «Якщо на чолі грецького уряду встане СІРІЗА, якщо вона реалізує свої погрози і перестане виплачувати держборг, що, природно, призведе до конфронтації з іноземними кредиторами, то призупинення забезпечення ліквідністю грецьких банків з боку ЄЦБ може потенційно привести до тимчасового закриття банківських філій, банківським канікул за кіпрським сценарієм». І тоді Греція може опинитися в ситуації фінансового хаосу, вважають експерти банку. Сьогодні зовнішній борг Греції перед МВФ і різними установами Євросоюзу становить в цілому 250 мільярдів євро.

Така грецька трагедія, звичайно, вплинула б і на інші країни із занадто великим боргом. Виросли б процентні ставки (в якості надбавки за ризик) для Кіпру, Італії, Португалії і, можливо, Франції. Це в свою чергу стало б згубним для держбюджетів, які повинні використовуватися для інвестицій, а не нести непомірно високу процентну навантаження.

Ще одна серйозна проблема — зростання скептичних настроїв у ЄС. Не тільки через складну економічну ситуацію, а й в силу загального невдоволення ідеєю об’єднаної Європи і роботою керівних органів ЄС збільшує число «євроскептиків». Повною мірою наслідки цієї тенденції можна буде простежити в ході парламентських виборів у Великобританії, намічених на середину травня. Партія незалежності Сполученого королівства (UKIP), яка отримала найбільшу кількість голосів на виборах до Європарламенту в 2014 році, цілком може повторити свій тріумф. З урахуванням цього британський прем’єр-міністр Девід Камерон вже пообіцяв своїм виборцям переговори з ЄС про розширення суверенітету Великобританії. Одним з ключових питань він бачить обмеження міграції всередині ЄС.

Тим часом канцлер ФРН Ангела Меркель однозначно заявила: «Свобода пересування громадян ЄС для пошуку роботи всередині Євросоюзу не є предметом торгу». Камерон висловився за обмеження доступу на ринок праці громадянам ЄС, щоб хоч якось протистояти зростаючій у Великобританії неприязні до іноземців. Якщо його план все ж зазнає краху, то в 2017 році, коли у Великобританії запланований референдум з питання, чи залишитися країні у складі Євросоюзу, Камерон може сам почати агітувати за вихід з ЄС. Так що вже в травні цього року стане ясно, чи готова Британія розпрощатися з членством в Євросоюзі.

Такий розвиток подій ознаменував би собою серйозну кризу усього ЄС. У євроскептиків в Угорщині, Франції, Італії, Швеції, а також у Німеччині відкрилося б друге дихання. У Франції, де лідер крайньої правої популістської партії Марін Ле Пен бореться за вихід країни з ЄС і тіснить на політичній арені президента-соціаліста Франсуа Олланда, ситуація може відчутно загостритися. Стати посередником між Великобританією і рештою країн ЄС — таке сьогодні головне завдання нового глави Ради ЄС, колишнього прем’єр-міністра Польщі Дональда Туска.

Що стосується Туска, то він одним з найважливіших пунктів європейського порядку денного бачить зовнішньополітичну кризу № 1 — ситуацію в Україні та відносини ЄС з Росією. В якості голови Ради ЄС Туск має намір переконати Євросоюз у необхідності бути пильним щодо Сходу і одночасно спонукати Росію до встановлення діалогу.

У березні ЄС вирішуватиме питання про продовження режиму санкцій щодо Росії — перше і відразу ж досить серйозне випробування на згуртованість в європейських рядах. Вже сьогодні в Італії та Угорщини лунають окремі голоси, які ставлять під сумнів сенс економічних санкцій, накладених на Росію після анексії Криму. У травні в Ризі пройде саміт ЄС за участю східних сусідів — України, Грузії і Молдові.

Латвійський міністр закордонних справ Едгарс Рінкевич в інтерв’ю DW заявив, що в 2015 році Євросоюз і НАТО повинні підготувати адекватну відповідь на дії Росії відносно України. «Нам необхідний політичний діалог з Росією, але в той же час — у зв’язку з її агресивною поведінкою — потрібне проведення свого роду політики стримування», — заявив Рінкевич. Президент Росії, за словами глави МЗС Латвії, буде і далі намагатися перевіряти Захід на міцність і провокувати НАТО. «Ми повинні бути дуже обережні», — підкреслив Едгарс Рінкевич.

2015-й, як і рік що минув, також насичений історичними датами. У травні світ відзначатиме 70-річчя з дня закінчення Другої світової війни. Переосмислення теми війни і миру в Європі набуває особливого значення на тлі нинішньої кризи на східних кордонах ЄС. Про те, які наслідки можуть спричинити за собою захоплення і завоювання земель, знищення цілих держав, нагадає інша дата — у червні відзначається 200-а річниця битви при Ватерлоо. Поблизу нинішньої столиці Євросоюзу Брюсселя спраглий до влади французький імператор Наполеон зазнав вирішальної поразки. Сама битва буде інсценована за участю кількох тисяч статистів. На події очікують гостей з усієї Європи. Нагадаємо, що в 1815 році Великобританія, Пруссія, Австрія і Росія разом боролися проти агресора — Франції.

Добавить комментарий