Новости Образование

Вивчити польську та чеську мову не так вже й складно

Вивчити польську та чеську мову не так вже й складно


Все почалося з Польщі. У моєму романі з нею завжди було щось містичне. Саме туди в шкільні та студентські роки 5 раз відправлявся в «гарячі» комсомольські тури. А в 90-х, коли з’явилася можливість отримати другу освіту в Європі, місцем навчання стала знову Польща. За ці сім років я полюбив країну, її мову і культуру, а Краків став практично другим рідним містом.

Щоб вивчати психологію і філософію в Кракові, треба було відмінно володіти польською. Мені пощастило: цілий рік зі мною займалася шкільний філолог. Допомагало й те, що я відразу потрапив в середовище, де ніхто не говорив по-російськи. Я відчайдушно намагався зрозуміти співрозмовника і щось сказати у відповідь. Зате потім освоєння мови пішло з космічною швидкістю. А в роки основного навчання шліфувалося вимова і зростав лексичний запас. Став навіть думати по-польськи.

Дуже важливо жити серед носіїв мови і постійно з ними спілкуватися. Дивитися місцеве ТБ, читати їхні книжки, слухати музику. Цікавитися історією, культурою та традиціями країни, включаючи кухню. Поводитися цивілізовано. Все це допомогло мені адаптуватися в польському середовищі і здобути багато друзів. Своїм учням раджу так само поступати.

У нас про Польщу побутує багато міфів і стереотипів. Наприклад, про виняткову польську неприйнятність до українців. Не можу з цим погодитися. Звичайно, у поляків інший менталітет, і люди зустрічалися різні. Але в особистому спілкуванні я ніколи не відчував ворожості або снобізму по відношенню до себе і просто до українців, а спірні моменти гасилися добрим жартом.

З Польщі я переїхав до Праги. Тут, поряд з іншими заняттями, став вивчати чеську мову. Знання польської, близької до чеської, дуже полегшувало цей процес. На лекціях в нашій «польській» групі використовувалася методика адаптації однієї мови до іншої, з урахуванням близькості багатьох граматичних моментів і загальної латинської основи. Спосіб досить ефективний.

Прага підкорила мене з першого погляду. Приголомшливо красиве місто, перлина Європи! Не забуду веселу зустріч Нового року на Карловому мосту з чеськими друзями, прогулянки по нічній Празі…

Чехи, як мені здалося, менше зациклені на своїй історії і на багато речей дивляться простіше, ніж поляки. Охоче зближуються з українцями і завжди знаходять теми для приємної розмови за кухлем пива. Але й тут, як у випадку з Польщею, доведеться докласти зусиль, щоб освоїтися в чеському середовищі.

Робота з мовами так захопила, що, повернувшись додому, я вирішив продовжувати активно ними займатися. Першим кроком стало репетиторство та переклади з польської. Переклав, зокрема, для одного видання кілька глав книги про Папу Римському Івана Павла II. Потім отримав запрошення в центр вивчення іноземних мов і ось вже кілька років викладаю тут.

Починали з польського. Але останні три роки рекорд популярності серед не самих поширених мов б’є чеська. Вона навіть увійшла в моду.

Інтерес до цих мов викликаний різними причинами. Чеський популярний в основному серед учнів 7-11 класів, які хочуть отримати безкоштовну освіту в чеських вузах. У Чехії вища освіта безкоштовна для всіх, в тому числі для іноземців. Вони, як і чеські студенти, користуються тими ж правами і отримують гідну стипендію. Рівень життя там високий, ціни нижчі, ніж у нас. У чеських вузах немає корупції, а диплом відповідає стандартам ЄС. Багато хлопців хочуть потім повернутися, щоб з європейською освітою будувати своє майбутнє на батьківщині. Дорослі теж вивчають чеську, але їх менше і мотиви у них суто особисті.

Польською цікавляться переважно дорослі з польськими коріннями, їх в Україні чимало. У кого-то є родичі в Польщі, що теж підігріває інтерес до мови. А ось освіта для іноземців там платна, хоча коштує воно не дорожче нашої, зате диплом європейського зразка.

Коли приходять нові хлопці, цікавлюся їх мотивацією. Дуже важливо, щоб ними рухала життєва мета, а не емоції чи вибір батьків. Хтось вчить італійську, бо мова гарна. До польського і чеському треба підходити прагматично, тоді буде успіх. Я намагаюся, щоб хлопцям на моїх уроках було цікаво, щоб вони відчували себе в дружньому колі і не боялися помилятися, адже шлях освоєння будь-якої мови — досить тернистий. Ігрові моменти — частина моєї методики, вони налаштовують на лексичні імпровізації, вільне володіння словниковим запасом. Головний мій принцип — «два кроки вперед, крок назад». Заглиблюючись у мову, ми неодмінно повертаємося і повторюємо частину пройденого. Це важливо, щоб успішно рухатися далі.

Є різні міфи про західнослов’янські мови. Наприклад, про те, що чеська і польська даються легко, що вони — «рідні брати» українській. Насправді той же чеський не легше будь-якої іншої мови на латинській основі. Звукова подібність деяких чеських і українських слів якраз і вводить в оману. На подив, раптом виявляється, що в чеському є слова-обманщики. Здається, що звучить знайомо, але … черствий — свіжий, укол — завдання, живіт — життя, вуз — автомобіль, справа — знаряддя, гармата. Забавно почути також слово «вонявка» — духи. А от зі словом «запах» будьте обережні: на чеському це — «сморід». Купуючи в Празі духи, Не будете кричати: «Який розкішний запах!» Продавець здригнеться від жаху. Забавно почути на вокзалі або десь ще гучне «ганьба!». Це всього лише — «увага!». Польська теж — мова з сюрпризами: якщо вас просять: «не запам’ятався», це не привід викинути все з голови. Навпаки, це означає «не забудь».

Найбільша радість — успіхи моїх випускників в Чехії та Польщі. Відгуки про них чудові. Хлопці, які поїхали до Чехії, вивчають економіку, право, медицину, дизайн і навіть музику. А один мій учень поступив на факультет кібернетики престижного Карлова університету в Празі, одного з найстаріших в Європі! На канікулах він був вдома і зайшов до нас, задоволений і щасливий. На своїй сторінці ВК я продовжую спілкуватися з випускниками різних років і бажаю їм впевнено йти до поставленої мети.

Игор Любімов, вчитель центру іноземних мов

Добавить комментарий