Новости Образование

Станіслав Стремідловскій. У Польщі росте напруга між поляками і українцями

Станіслав Стремідловскій. У Польщі росте напруга між поляками і українцями
Фотографія на якій українські студенти Вищої школи Східної Європи стоять на фоні прапора УПА викликала обурення у поляків


Рупор варшавських лібералів Gazeta Wyborcza днями зробила «сенсаційний» висновок: останнім часом у Польщі наростає напруженість між поляками і українцями. Приводом для цього послужив скандал у державній Вищій школі Східної Європи (PWSW), розташованій в місті Перемишль, що на польсько-українському кордоні. Дев’ять студентів цього навчального закладу, прибувши з України, розмістили в інтернеті фотографію, де вони позують з прапором Української повстанської армії (УПА). Один з жителів Перемишля перепостив її на порталі wykop.pl, супроводивши коментарем: «Це плювок в обличчя полякам на їх власній землі! Не залишаємо без уваги. Направляємо заяви в прокуратуру про скоєння злочину, оголошуємо в засобах масової інформації і пишемо протест ректору». Протягом декількох годин сайт Школи і аккаунт в Фейсбуці був завалений гнівними репліками. Студенти принесли вибачення, повідомивши, ніби то вони тільки хотіли «підтримати свою батьківщину», а самі зовсім не є «бандерівцями». Проте ректор PWSW, професор Кшиштоф Чешо написав, що інцидент буде розглянуто на дисциплінарному комітеті, інформацію про українських учнів, які мають Карту Поляка, передадуть у відповідні консульства Польщі на Україну. Заява закінчується словами: «Я хочу висловити глибокий жаль недоречним поведінкою студентів нашої Школи».

УПА і «бандерівці» — тема для польського суспільства дуже хвора. Незважаючи на спроби ліберальної еліти та засобів масової інформації замовчати її в інформаційному просторі, видавити на узбіччя, марґіналізувавши тих, хто пам’ятає про події 1939-1947 років, багато поляків не можуть забути трагедію організованою УПА Волинської різанини поляків і подій що її супроводжували. Gazeta Wyborcza була на чолі тих, хто в ім’я польсько-українського «примирення» фліртували з необандерівців, пропонуючи Польщі вважати своїм головним ворогом Росію. Однак навіть багато русофобських політиків, громадських діячів та журналістів, не перестаючи критикувати Москву, відмовлялися бачити в Києві «нових друзів». Тим більше обурення опортуністична лінія правлячої коаліції та опозиції по відношенню до українських ревізіоністам викликала у вихідців зі Східних Кресів і польських націоналістів. Вибух обурення в цьому середовищі викликало нещодавнє рішення президента України Петра Порошенка перенести святкування Дня захисника Вітчизни з 23 лютого на 14 жовтня, яка вважається днем створення УПА. Національний рух Польщі (RN) виступив з заявою, де розцінило подібне як намір Києва на державному рівні покласти історію «Української повстанської армії в основу міфології сучасної української держави». Рада RN закликала польську владу дати адекватну відповідь, яка би призвела до скасування указу українського президента. «Посол України повинен бути викликаний до МЗС Польщі, щоб почути недвозначну заяву польської влади, — стверджує Національний рух. — Це покаже, якою мірою відносини між Варшавою і Києвом засновані на партнерстві, а в якій — на некритичному сприйнятті всього того, що відбувається на Україні. Ми чекаємо дій від уряду і президента Польщі».

Указ Порошенко завдав серйозного удару по аргументації варшавських лібералів, які списували «бандерівський культ» що поширився в українському суспільстві на «окремі недоліки» непопулярних партій і рухів. Найстаріший польський журнал Mysl Polska спростовує: культ УПА в Києві не маргінальний. З початку подій Майдану прихильники безумовної підтримки проєвропейської і прозахідної частини України, радикально вороже налаштовані по відношенню до Росії, активно підтримують нову владу Києва, прагнуть навіяти полякам, що екстремізм на українській політичній сцені ніким не підтримується і ні на що не має впливу, зазначає видання. Між тим, ми все більш переконуємося, що нова влада продовжує політику колишнього президента Ющенка відносно УПА, ОУН і Бандери. Днями у Львові пройшов «Марш слави» з нагоди 72-річчя створення УПА — організації, яка несе відповідальність за геноцид поляків, численні терористичні акти проти євреїв і росіян. Організатори ходи відзначили зв’язок між УПА і Майданом. «Без минулого немає майбутнього. Без УПА не було б Майдану», — сказав глава львівської організації «Пам’ять» Любомир Горбач. Антипольська, антисемітська, антиросійська та пронімецька традиція в історії України нинішніми властями вважається основою суверенітету та національної самосвідомості, підсумовує журнал. Тому союзи кресовян і правих призвали поляків 23 жовтня вийти по всій країні на загальнонаціональну акцію протесту проти прославлення УПА і взяти участь в пікетуванні українських дипломатичних представництв. При цьому антиукраїнські настрої в Польщі «підігріває» не тільки історія. Поляків починає дратувати політика Варшави, яка за рахунок своїх громадян допомагає іноземцям. Так, на початку жовтня група польських студентів створила рух «Стоп українізації Університету Ополе». Учні звинуватили ректорат в дискримінації їх на користь студентів-українців.

Проблема для поляків, незадоволених своїм урядом, в тому, що дві головні політичні сили — правляча «Громадянська платформа» (РО) і опозиційна «Право і Справедливість» (PiS) — однаковою мірою причетні до підтримки Майдану і без репутаційних ризиків для себе припинити грати на боці Києва вони не можуть. Єдині, хто теоретично міг би поставити питання про перегляд пріоритетів, це парламентські клуби Польської селянської партії (PSL) і Союзу лівих демократичних сил (SLD), а також не представлений в Сеймі, але такий що набирає популярність Конгрес нових правих (NP) Януша Корвіна-Мікке. Проте їх можливості сьогодні істотно обмежені. Інше питання: наскільки довго здатна протриматися панівна ліберальна ідеологія, що відмовляється помічати реалії на східних кордонах Польщі. А вони такі, що у Варшави є труднощі не тільки з українцями. На литовському напрямі — в чергових селищах Вільнюського району (Віленського краю), де більшість місцевого населення складають литовські поляки, знімають таблички з двомовними назвами вулиць. На білоруському — невизнаний Союз поляків Білорусі висловлює міністру освіти Сергію Маскевич протест проти змін до закону «Про освіту». І тільки на російському — маршалек Вармінсько-Мазурського воєводства Яцек Процек просить Єврокомісію дозволити включити в зону пільгового місцевого прикордонного пересування з Калінінградською областю всі повяти свого воєводства.

У цій ситуації зростання напруги між поляками і українцями може стати першою витоком, який вщент рознесе «паровий котел» варшавського політикуму.

Добавить комментарий