Breadcrumbs

Среда, 08 октября 2014 00:00

За рік ЄБРР може дати Україні 1 мільярд євро

За рік ЄБРР може дати Україні 1 мільярд євро

За словами президента ЄБРР Суми Чакрабарті, до кінця поточного року Європейський банк реконструкції та розвитку планує виділити Україні до 1 мільярда євро. За його словами, ЄБРР намагається відповідати на виникаючі в економіці виклики. Зокрема в Україні до кінця серпня цього року вже були здійснені інвестиції по 19 різноманітним проектам на загальну суму 620 мільйонів євро. У банку сподіваються, що за підсумками поточного року в Україну буде вкладено близько 1 мільярда в європейській валюті.

Разом з тим в ЄБРР враховують негативний вплив на українську економіку військових дій які відбуваються на території країни — в банку чекають ще більш різке зниження економічної активності країни, економіка якої і так опинилася змучена війною.

Згідно з прогнозами ЄБРР, за підсумками цього року українська економіка скоротиться на 9 відсотків. На наступний рік прогнози більш оптимістичні, проте, вони навряд чи порадують самих українців — в ЄБРР вважають, що українська економіка все одно буде скорочуватися, проте вже не на 9, а на 3 відсотки. Разом з тим, на думку ЄБРР, не набагато кращі справи і в російській економіці — за підсумками цього року економіка Російської Федерації, в кращому випадку, виявиться в стані стагнації, після якої вже наступного року повинне піти плавне зниження економічної активності.

В ЄБРР зазначили, що Росії не загрожує дефіцит іноземної валюти, навіть з урахуванням істотного обсягу відтоку капіталу з країни. Однак у російській економіці буде спостерігатися нестача фінансових ресурсів для інвестування у виробничі сектори економіки країни, що стане обмежувачем потенціалу економічного зростання Російської Федерації, якщо розглядати його в довгостроковому періоді.

На думку американського журналіста Пола Хеннон, швидше за все, безпосередній вплив конфлікту, що відбувається в Україні на економіку низки країн зі Східної та Центральної Європи, а також з Середньої Азії, буде досить обмеженим, проте однією з втрат, яка може відбутися в довгостроковому періоді, цілком ймовірно стане втрата «дивіденду від світу» — слідства падіння Берлінської стіни, закінчення «холодної війни» і істотного зниження військових витрат.

В даний час очевидна явна зміна низки країн до своїх витрат у військовій сфері, а в довгостроковій перспективі це може негативно відобразиться на податково-бюджетному балансі країн із зазначених регіонів.

За словами Рудольфа Путца, який очолює Програму сприяння торгівлі ЄБРР, за підсумками цього року Україна повинна вийти в лідери за обсягом фінансової допомоги, що надається країні з боку ЄБРР.

Він заявив, що Європейський банк реконструкції і розвитку веде роботу над збільшенням кількості місцевих банків, з якими б співпрацював ЄБРР, і Україна, за підсумками 2014 року, повинна стати лідером за обсягом проведених ділових операцій в рамках Програми сприяння торгівлі ЄБРР. У Банку хочуть розширити коло пріоритетів — зокрема, для надання українській стороні підтримки в питанні імпорту енергозберігаючого обладнання: сучасних ефективних тракторів для потреб сільського господарства країни або обладнання, призначеного для виробництва енергії з так званих відновлюваних джерел.

Нагадаємо, що в даний час програма сприянню розвитку торгівлі ЄБРР працює з 8 українськими банками, надаючи клієнтам цих банків можливість продовження міжнародної торгівлі. На поточний момент в рамках програми були підтримані торговельні угоди на загальну суму в 1,5 мільярда євро, з яких понад 175 мільйонів були оброблені в минулому році.